Łatwość nawiązywania kontaktów. Łatwość poruszania się między ludźmi w różnorakich sytuacjach społecznych. Stopień ekstrawersji (w przeciwieństwie do introwersji).
Wynik dla umiejętności społecznych nie mówi nic o tzw. wglądzie społecznym. Wysoki wynik dla umiejętności społecznych może iść w parze z niskim wynikiem dla postępowania z innymi (PINN). Może także być tak, że łatwość nawiązywania kontaktów kandydata nie wiąże się z wglądem społecznym / dopasowaniem kandydata do grupy.
Swobodnie porusza się wśród innych ludzi i znajduje się w różnych sytuacjach społecznych. Nie ma problemów z nadmiernym odczuwaniem wstydu czy nieśmiałości. Ze znaczną pewnością siebie wychodzi naprzeciw otoczeniu. Z łatwością nawiązuje kontakty. Jest ekstrawertykiem i w grupie ludzi czuje się swobodnie.
Raczej introwertyk. Z trudnością porusza się między ludźmi a nowe sytuacje społeczne wprawiają go w zakłopotanie. Może odczuwać zahamowania. Z trudem nawiązuje kontakty. Nie lubi długo pozostawać wśród ludzi. Niechętnie znajduje się w centrum uwagi.
Umiejętności społeczne – Sumienność: W przypadku niskich SPOŁ połączonych z zadowalającą lub wysoką sumiennością kandydat prawdopodobnie będzie zachowywał się swobodnie w sytuacjach bardziej mu znanych, tradycyjnych. Będzie również budował relacje oparte na zaufaniu i współpracy. Podczas wywiadu można sprawdzić, czy naturalne skłonności do introwersji nie są kompensowane poprzez wyuczone umiejętności społeczne. W przypadku ekstremalnie niskich wyników dla umiejętności społecznych należy założyć, że kandydat nie nadaje się do wykonywania zajęć, które wymagają ciągłych kontaktów z ludźmi. Umiejętności społeczne – Ambicje kierownicze / Umiejscowienie kontroli: Czy niskie umiejętności społeczne idą w parze z niskim wynikiem dla ambicji kierowniczych i umiejscowieniem kontroli? W przypadku małej łatwości w nawiązywaniu kontaktów kandydat może odczuwać niemożność wpływania na innych. Pewność siebie w testach psychologicznych: W przypadku niskiego wyniku dla umiejętności społecznych i małej pewności siebie wzrasta ryzyko niepowodzenia. Jeśli jednak mamy do czynienia z zadowalającą pewnością siebie, możliwe jest, że kandydat wyuczył się w stopniu zadowalającym określonych umiejętności społecznych lub też czerpie pewność siebie z czynności, które nie wymagają częstych kontaktów z ludźmi.