Testy kompetencji to nic zaskakującego w trakcie rozmów kwalifikacyjnych – kandydaci raczej spodziewają się, że potencjalny pracodawca będzie chciał sprawdzić, czy faktycznie jesteśmy specjalistami w swojej branży. Uzupełnieniem dla takiej formy weryfikacji kandydatów są coraz częściej testy osobowości. Rozmowa o prace, w której prosi się kandydata o wypełnienie kwestionariusza z pytaniami dotyczącymi życia osobistego, kwestii zupełnie niezwiązanych z zawodem – czy mamy zacząć się bać? Niezupełnie…
Musimy mieć świadomość, że w dobie tak olbrzymiej konkurencji na rynku pracy, a także wysokich wymogów i kosztów zatrudnienia, wiele firm nie może pozwolić sobie na zatrudnianie pracowników metodą „na czuja”. Doświadczenie to nie wszystko, przyszły pracownik będzie częścią firmowej rodziny, musi zatem pasować tak do zespołu, jak i do wizji przedsiębiorstwa. W krótkim, zaledwie kilkuetapowym procesie rekrutacyjnym więc zatem posłużyć się wszystkimi możliwymi środkami, by wybór kandydata był efektywny. Jednym z takich narzędzi jest test psychometryczny.
Już na wstępie zaznaczymy, że testy psychologiczne (online oraz w formie papierowej) przygotowywane są i analizowane wyłącznie przez psychologów z doświadczeniem i kwalifikacjami w tym zakresie. Testy osobowości pozwalają lepiej poznać kandydata, jego nastawienie i cechy charakteru. Takie testy psychologiczne są także doskonałą formą na potwierdzenie umiejętności miękkich, którymi często kandydaci chwalą się w swoich życiorysach.
Tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna jest w tym zakresie mniej efektywna, a dobrze ułożony test osobowościowy zmniejsza ryzyko manipulowania wynikami przez kandydata. Niektóre platformy, przygotowujące profesjonalne testy osobowości online, jak np. polska firma HR24, mają w swoich systemach specjalne filtry, które pozwalają przy analizie wyników dodatkowo ocenić, czy kandydat wykonywał ankietę rzetelnie, czy też próbował sterować wynikami i oszukać test osobowości. Testy psychologiczne pracownika pozwalają również na weryfikację zdolności specjalnych, inteligencji, wydajności, a także kompetencji – wiele z tych testów dla kandydatów do pracy są przygotowywane lub modyfikowane na poczet konkretnego przedsiębiorstwa.
Człowiek z natury bywa podejrzliwy. Nie dziwią zatem dodatkowe krople potu na czole kandydata, gdy przed jego oczy trafia test psychologiczny, który nie zawiera pytań typowo ukierunkowanych na zawód, doświadczenie czy wiedzę. Testy osobowości zawierają często pytania całkowicie niezwiązane z tematem rekrutacji i mogą dotyczyć hipotetycznych sytuacji z życia osobistego. Wiele osób może poczuć się w tym miejscu niekomfortowo – uspokajamy zatem, to nic takiego.
Oczywiście, jeśli poczujemy, że w jakikolwiek sposób test osobowościowy narusza naszą strefę komfortu, można odmówić jego wypełnienia – nie powinno to rzutować na wyniki rekrutacji. Jednak warto postrzegać test na typy osobowości jako dodatkową formę wykazania się. Wielu kandydatów posiada fantastyczne warunki do wykonywania danej pracy, są ciekawymi i wartościowymi osobami – uczciwie wykonany test osobowości jest doskonałą formą wykazania się dla takich osób. W krótkiej, spontanicznej rozmowie z rekruterem większość cech naszej osobowości nie zostanie zaprezentowana.
Wyniki testu psychologicznego są więc korzystne. Pamiętajmy jednak zawsze o tym, żeby nie starać się być mądrzejszym od układającego test – szukanie kruczków i próba oszukania kwestionariusza nigdy nie wychodzi na dobre. Bądź sobą – to najlepsze, co możesz pokazać swojemu przyszłemu pracodawcy!