Potrzeba wywierania wpływu na grupy ludzi i wydarzenia. Potrzeba „pociągania za sznurki” (np. pełniąc rolę kierowniczą).
Z chęcią wywiera wpływ na grupy ludzi lub wydarzenia. Z przyjemnością pełni role kierownicze. W grupach odgrywa rolę centralną. Jest krytyczny w stosunku do pomysłów innych. Z trudem akceptuje pomysły i propozycje innych i niełatwo poddaje się wpływom innych.
Nie jest nakierowany na wywieranie wpływu na grupy ludzi lub wydarzenia (np. będąc kierownikiem). W grupie przyjmuje postawę wyczekującą, waha się, czy ma wyrazić swoją opinię (nie chce nikogo urazić). Nie podejmuje roli kierowniczej. Jest mniej krytyczny. Może mieć trudności z wyegzekwowaniem wykonania poszczególnych zadań i z przekonaniem innych do swoich poglądów na dane sprawy. Z łatwością zaakceptuje propozycje innych.
Ambicje kierownicze – Umiejscowienie kontroli: Czy wynik w skali Ambicji kierowniczych zgadza się z wynikiem w skali Umiejscowienie kontroli? Jeśli tak, oznacza to, że kandydat prócz wysokiego wyniku dla AMKR oznaczającego potrzebę wywierania wpływu, ma również rzeczywiste poczucie bycia przy władzy i bierze odpowiedzialność za określone sytuacje (wysokie UKTR).
Ambicje kierownicze – Zachowania społeczne / Asertywność: Czy kandydat rzeczywiście jest w stanie wywierać wpływ np. poprzez:
Dobre umiejętności społeczne: „narzędzie” do komunikowania się z innymi i przez to wpływania na innych;
Asertywność np. umiejętność rozdzielania zdań i kontroli ich wykonania?