Wydawać by się mogło, że to ludzkie osiągnięcia, uwarunkowania czy wykształcenie decydują w całości, czy zostaniemy uznani za wartościowego kandydata do pracy. Jednak już od najdawniejszych lat stosowano testy osobowości, które pozwalały wybierać „perełki” – tego typu psychologiczne testy stosowano np. w armii Cesarstwa Rzymskiego, gdzie generałowie opowiadając o życiu w wojsku i wydając nietypowe polecenia potrafili dokonać selekcji swoich żołnierzy. Dzisiaj pewnym odpowiednikiem są testy osobowości w rekrutacji w branży HR.
Jest to multimedialny zestaw diagnostyczny, który ma przystępną postać kwestionariusza osobowości. Jest to narzędzie analityczne, które można również wykorzystywać zdalnie – to odpowiedź na rosnące wymagania w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Testy osobowości potrafią z dużą dokładnością odpowiedzieć na pytanie, jakie cechy opisują kandydata do pracy. Pytania zawarte w takim kwestionariuszu niekoniecznie dotyczą pytań stricte zawodowych, mogą także dotyczyć życia prywatnego albo sytuacji zupełnie abstrakcyjnych. Takie testy psychologiczne wyróżniają się w swojej mechanice od innych znanych testów – odpowiedzi się nie punktuje, a wynik nie jest sumą poprawnych odpowiedzi. W testach osobowości każda odpowiedź jest prawidłowa i informuje o czymś innym.
Profesjonalne testy osobowości, jak test typu SOFTSkill dostępny w HR24.com.pl, wyróżniają się konkretnymi parametrami jakościowymi. To odróżnia je od amatorskich testów i quizów internetowych, które nie mają znamion testów psychometrycznych, a są jedynie robione w celach marketingowych lub rozrywkowych.
Rzeczonymi cechami jakościowymi są: rzetelność, standaryzacja, trafność oraz zgodność z normami. Wszystkie je zapewnia specjalista z zakresu psychologii, który posiada kwalifikacje i doświadczenie w przygotowywaniu narzędzi analitycznych tego typu. Profesjonalny test osobowości ma tę zaletę, że daje bardzo wymierne i rzetelne wyniki, co sprzyja sprawiedliwemu porównywaniu kandydatów na różnych etapach procesu rekrutacyjnego. To specjalista od HR sam decyduje, czy test osobowości sprawdzi się w początkowej fazie rekrutacji. np. do preselekcji, czy będzie bardziej użyteczny na jej końcu, jako wsparcie przy wyłonieniu najlepszego kandydata spośród wąskiej grupy ludzi o bardzo podobnym profilu.
W zależności od stanowiska, na jakie prowadzona jest rekrutacja, specjalista od HR może potrzebować zgoła innego rodzaju testu, określającego inne cechy osobowości. Przykładem jest test na ambicje kierownicze, który określa stopień w jakim kandydat potrzebuje wpływać na ludzi i wydarzenia w firmie. W przypadku niektórych stanowisk średniego i wysokiego szczebla sprawdzą się natomiast testy psychometryczne, badające asertywność, elastyczność lub entuzjazm. Wśród testów osobowości ogólnego zastosowania możemy natomiast przytoczyć przykład testu na sumienność, testu na motywację lub testu odporności na stres – tego typu kwestionariusze można wykorzystać praktycznie w każdym procesie rekrutacyjnym, a zdobyte w ten sposób wyniki są sporym ułatwieniem w podjęciu przez dział HR właściwej decyzji o zatrudnieniu.
Zobacz również: Na czym polega ocena kompetencji pracownika?