Stopień w jakim dana osoba wykazuje umiejętność do tzw. „zarządzania uczestniczącego” opartego na wzajemnych relacjach. Skłonność do wyżej wspomnianego zachowania, w którym bierze się pod uwagę pomysły i propozycje pracowników przy podejmowaniu decyzji i przy którym przywiązuje się wagę do relacji pomiędzy pracownikami i współpracy.
Skala PMAN mierzy kierowanie uczestniczące: im wyższy wynik, tym bardziej uczestniczącego typu kierowania można się spodziewać. Niski wynik wskazuje na sytuację przeciwną tzw. „zarządzanie dyrektywne”. W przypadku wysokiego wyniku dla PMAN i wysokiego wyniku w skali Postępowanie z innymi występuje wyraźne wskazanie na kierowanie oparte na wzajemnych relacjach. Z drugiej strony nie oznacza to automatycznie, że dana osoba wykazuje mniejsze ukierunkowanie na cel (ukierunkowanie na cel: patrz m.in. motywacja osiągnięć). Osoby bez doświadczeń na kierowniczych stanowiskach odpowiadają na pytania zawarte w poszczególnych punktach z „perspektywy pracownika”.
Posiada dobre umiejętności do zarządzania uczestniczącego. Bierze pod uwagę opinie i pomysły pracowników w procesie podejmowania decyzji. Zwraca uwagę na wzajemne relacje. Będzie przywiązywał wagę do harmonijnej współpracy w grupach. Oferuje wsparcie społeczne innym.
Nieskłonny do zarządzania uczestniczącego. W małym stopniu bierze pod uwagę pomysły
i propozycje pracowników w procesie podejmowania decyzji. Jest w mniejszym stopniu ukierunkowany na społeczne zarządzanie: niewiele wagi przywiązuje do stosunków panujących w grupie i nie będzie promował harmonijnej współpracy. Ma przeważnie funkcjonalne podejście do pracowników.
Postawa menedżera – Sumienność: Czy wysoki wynik dla „postawy menedżera” nie jest ograniczony li tylko do określonej postawy, lecz faktycznie wskazuje na ukierunkowanie na szacunek i przywiązanie do zasad współżycia społecznego, zachowania innych i wzajemne relacje?
Wysoki wynik dla PMAN i niski wynik dla Sumienności wskazuje na odpowiedzi na skali PMAN udzielone w duchu „myślenia życzeniowego”.
Postawa menedżera – Motywacja osiągnięć / Asertywność: Czy wysoki wynik dla PMAN nie stwarza niebezpieczeństwa, że kandydat za bardzo ukierunkowany jest na wzajemne relacje i nie dość wagi przykłada do wykonania samego zadania, aspektów funkcjonalnych lub też organizacyjnych? Tak może się zdarzyć, jeśli kandydat jednocześnie ma niski wynik dla motywacji osiągnięć (tzn. nie jest ukierunkowany na cel) i asertywności (nie kontroluje wyników pracy); za bardzo wychodzi naprzeciw pracownikom, na czym cierpi jego rola kierownicza.