Stopień w jakim dana osoba odnosi wrażenie, że ma wpływ na wydarzenia lub że jest zależna od okoliczności. Tzw. styl atrybucyjny. Dana osoba może wydarzenia w pracy przypisywać czynnikom wewnętrznym (własnym możliwościom) lub czynnikom zewnętrznym np. szczęściu lub zachowaniu innych.
Wydarzenia w pracy przypisuje raczej własnym możliwościom i zaangażowaniu; w mniejszym stopniu szczęściu i zachowaniu innych. Ma poczucie, że może wpływać na wydarzenia. Przyjmie odpowiedzialną postawę. Czuje się odpowiedzialny za powodzenie wykonywanych zadań. Samodzielnie podejmie decyzje. Wierzy w sukces własnej inicjatywy i siły przebicia. Sukcesy w pracy przypisuje przede wszystkim własnym umiejętnościom i wysiłkom.
Przypisuje wydarzenia w pracy czynnikom zewnętrznym (pech, wpływ innych ludzi) raczej niż własnym możliwościom i zaangażowaniu. Ma poczucie, że ma niewielki wpływ na wydarzenia i sytuacje. Przyczyn poszczególnych wydarzeń poszukuje na zewnątrz / poza swoją osobą.
Czuje się określany przez otoczenie. Ma niewielkie zaufanie do własnych możliwości i możliwości wywierania przez siebie wpływu na otoczenie. Sukcesy / porażki w pracy przypisuje raczej czynnikom zewnętrznym: szczęściu, wpływowi innych ludzi. Przez to nie przystąpi do pracy w sposób samodzielny i odpowiedzialny. Czuje się mniej odpowiedzialny za ogólne powodzenie wszystkich zadań.
Należy sprawdzić, czy w przypadku ekstremalnie niskich wyników nie chodzi o jakieś wyjątkowe okoliczności, czy też ktoś ma niskie UKTR spowodowane brakiem możności / umiejętności wpływania na wydarzenia. Umiejscowienie kontroli w testach kompetencyjnych – Ambicje kierownicze: Połączenie wysokiego UKTR z wysokim wynikiem dla ambicji kierowniczych potwierdza, że ktoś ma potrzebę wpływania na sytuacje i innych ludzi idące w parze z poczuciem odpowiedzialności. Może to wskazywać na posiadanie cech kierowniczych. Umiejscowienie kontroli dla testu rekrutacyjnego – Sumienność: Czy niskie UKTR idzie w parze z niskim wynikiem dla sumienności? W takim wypadku możliwe jest, że niskie umiejscowienie kontroli związane jest z określoną sytuacją, np. z tymczasową utratą zaufania do zasad społecznego współżycia lub reguł obowiązujących w otoczeniu, spowodowanych konfliktem w pracy lub utratą posady. Umiejscowienie kontroli – Asertywność / Umiejętności społeczne / Elastyczność: Należy sprawdzić inne ekstremalne wyniki, by odkryć inne istniejące przyczyny niskiego UKTR. Przykłady: niskie „postępowanie z innymi”; niska asertywność i / lub umiejętności społeczne, przez co kandydat odczuwa niemożność wywierania wpływu na innych; brak lub nadmiar elastyczności i pozostałych cech, które mogą prowadzić do (tymczasowego) gorszego funkcjonowania i poczucia braku wpływu na wydarzenia. Umiejscowienie kontroli – Inicjatywa – Samodzielność: Niskie wyniki dla inicjatywy i samodzielności należy interpretować w oparciu o niski wynik dla umiejscowienia kontroli. Ponieważ kandydat ma niewielkie poczucie kontroli nad sytuacją, będzie zwlekał z podjęciem inicjatywy i może mieć trudności z samodzielną pracą i wzięciem odpowiedzialności za stan rzeczy.