Ponad 80% Polaków nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać swojej pracy. Nieco mniej, bo trzech na czterech zatrudnionych jest zadowolonych ze swojego obecnego zajęcia. Równocześnie prawie połowa z nich uważa, że praca przynosi im dobre zarobki i świadczenia socjalne.
Polacy raczej niechętnie zmieniają pracę. Według badań CBOS z lat 2017-2019, około 1/3 Polaków zmienia pracę raz na pięć lat. Pozostali pracują w jednym miejscu przez dłuższy czas. Blisko 82% ankietowanych deklaruje, że nie planuje zmieniać miejsca zatrudnienia. Natomiast co dziesiąty Polak chce zmienić pracę, ale odkłada tę decyzję w czasie. Jedynie 6% jest zdecydowanych na natychmiastową zmianę, jeżeli tylko pojawi się ku temu okazja.
Jako główny powód, dla którego Polacy chcą zmienić pracę wymienia się niezadowolenie z aktualnego wynagrodzenia. Spora część pracowników deklaruje, że byłaby zdecydowana na zmianę, gdyby otrzymała wyższe wynagrodzenie.
Mimo wszystko perspektywa lepszego zarobku nie warunkuje decyzji o zmianie pracodawcy. Często przed jej podjęciem blokuje nas obawa związana z utratą stabilnej sytuacji finansowej i strach przed nieznanym. Polacy zaczynają świadomie planować swoją ścieżkę kariery, ale nadal spora liczba boi się zmian.
Być może pracownicy w obawie przed nagłą utratą pracy spowodowaną wiosennym lockdownem i jego ekonomicznymi następstwami, zdecydowali się działać w myśl przysłowia „gdy się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”, gdyż ponad 75% zatrudnionych deklaruje, że jest zadowolonych z pracy, którą wykonuje. Mimo wszystko to zadowolenie mocno różnicuje się przede wszystkim ze względu na poziom zarobków. W grupie zarabiających mniej niż 3 tys. zł swoją pracę lubi zaledwie 15%.
Stosunek do pracy kształtują różne czynniki, nie tylko wynagrodzenia. Pozytywna atmosfera, dobre relacje z otoczeniem, perspektywy rozwoju zawodowego oraz nowe wyzwania przyczyniają się do tego jaki mamy stosunek do wykonywanej pracy. Oczywiście adekwatne wynagrodzenie może jeszcze poprawić tę sytuację.
Jednak decyzja o zmianie pracodawcy nie zawsze wynika z woli pracownika,
a z sytuacji organizacji, w której pracuje. Obecnie co czwarty Polak liczy się z utratą pracy, głównie z powodów restrukturyzacji zatrudnienia. Na pytanie „czy boisz się zwolnienia” prawie połowa osób czynnych zawodowo odpowiada twierdząco. W obliczu rosnącego wskaźnika bezrobocia i strachu przed zwolnieniami warto zminimalizować ryzyko zwolnienia, a w rezultacie konieczność poszukiwania nowej pracy.
Zaangażowanie w wykonywane obowiązki, bycie proaktywnym oraz dbałość o interesy firmy pomagają w utrzymaniu stanowiska pracy. Nie wolno zapominać także o rozwoju osobistym. Nigdy nie wiadomo, kiedy umiejętności dotychczas niewykorzystywane w pracy, nagle staną się niezbędne do realizacji zadania. Podnoszenie kompetencji nie tylko wpływa na naszą pracę i komfort psychiczny, ale również ułatwia start w przypadku starty bądź zmiany pracy.