Dobry proces wdrażania pracowników może pomóc w zmniejszeniu ich rotacji i w obniżeniu kosztów przyuczenia do pracy, ponieważ pracownicy od samego początku będą mieli znacznie lepsze pojęcie o swoich obowiązkach.
Może to pomóc współpracownikom i przełożonym zaoszczędzić cenny czas, który musiałby być wykorzystany na szkolenie nowych pracowników, co oznacza, że nowo zatrudnieni dołączą czując się szczęśliwszymi, bardziej produktywnymi i bardziej zaangażowanymi.
Czym jest wdrażanie pracowników ?
Wdrażanie pracowników (lub wirtualne wdrażanie pracowników) to proces, w którym nowo zatrudnieni są włączani w życie organizacji. W przeciwieństwie do pospiesznego szkolenia pierwszego dnia, skuteczne wdrażanie pracownika zaczyna się przed rozpoczęciem pracy danej osoby i obejmuje co najmniej pierwsze sześć miesięcy zatrudnienia. Może to zabrzmieć uciążliwie, ale znalezienie idealnego kandydata zajmuje dużo czasu, energii i pieniędzy; porażka na ostatniej prostej może kosztować dużo więcej.
W większości przypadków kiepski proces wdrażania sprawia, że nowi pracownicy czują się zdezorientowani, niedoceniani i niezaangażowani. Co prowadzi do ich niskiej wydajności i wysokiej rotacji, zatem koszt kiepskiego wdrożenia może być znaczny:
• rotacja wynosząca 50% w pierwszych 18 miesiącach zatrudnienia
• zastąpienie utraconych pracowników kosztujące od 30 do 50% ich rocznego wynagrodzenia
Z drugiej strony, dzięki wprowadzeniu prostego i dobrze zorganizowanego procesu wdrażania, nowo zatrudnieni otrzymują informacje i wsparcie, których potrzebują, celem osiągnięcia pełnego potencjału. Firmy, które poważnie podchodzą do wdrażania pracowników, często obserwują takie zmiany jak:
• pracownicy są o 58% bardziej skłonni do kontynuacji pracy w organizacji 3 lata później
• pracownicy byli o 54% bardziej zaangażowani w swoje role
• pracownicy uzyskali pełne kompetencje na stanowisku pracy 4 miesiące szybciej
• aż 75% pracowników poinformowało o silnym poczuciu lojalności wobec organizacji
Jak usprawnić proces wdrażania.
Wdrażanie zapewnia pracodawcom doskonałą okazję do przekazywania kultury i wartości swojej organizacji, a także wzbudza w nowych pracownikach motywację i entuzjazm do nowej roli. I jest w zasięgu ręki! Poświęcając czas na podjęcie następujących kroków, Twoja organizacja może wyróżnić się spośród innych:
Postaraj się, aby ich pierwszy dzień był niezapomniany
Przed epidemią Covid-19 było to znacznie łatwiejsze do osiągnięcia. Pierwsze wrażenie nadal ma znaczenie, więc postaraj się, aby ich pierwszy dzień był dobrze zorganizowany i mieli jasno określone obowiązki, a nie zastanawiali się nad tym, co mają robić. Jeśli ich pierwszy dzień ma być wirtualny, ważne jest, aby wysłano im sprzęt przed rozpoczęciem pracy.
Twórz nowe relacje
Dołączenie do nowego zespołu może być trudne. Tym bardziej, jeśli wszystko odbywa się wirtualnie. Upewnij się, że każda nowa osoba jest przedstawiona wszystkim swoim współpracownikom i jeśli to możliwe, daj im trochę czasu na poznanie się w trakcie nieformalnych spotkań.
Pielęgnuj przywództwo oparte na trosce
Jeśli wdrażanie odbywa się głównie wirtualnie, rola bezpośredniego przełożonego może być kluczowa w pomaganiu nowo zatrudnionym w zaaklimatyzowaniu się. Bezpośredni przełożeni powinni poświęcić czas na wczesnym etapie, aby poznać ich nowego pracownika, organizując kilka nieformalnych (w formie online, jeśli odbywa się to wirtualnie) spotkań i dowiedzieć się, jak mogą pomóc im w pełni wykorzystać swój potencjał.
Tak trzymaj
Rozszerz proces do całego pierwszego roku zatrudnienia w formie regularnych spotkań dotyczących bieżących spraw i nieformalnych spotkań z przełożonymi, w celu chwalenia postępów i wyznaczania nowych celów.
Ustalaj oczekiwania od samego początku i regularnie
Jeśli wyznaczysz cele dla osób nowo zrekrutowanych, zaraz po tym jak dołączą, możesz być pewien, że dokładnie będą wiedzieli, czego się od nich oczekuje, redukując tym samym zdezorientowanie i brak zaangażowania.
Wykorzystaj dane psychometryczne
Raport z wdrażania dostarcza informacje dostosowane do Twojej firmy na temat każdego nowo zrekrutowanego pracownika, co pozwala Ci zapewnić elastyczne wprowadzenie, które odpowiada ich konkretnym potrzebom.
Jak HR24 & Clevry może Ci pomóc ?
Nasz raport z wprowadzenia zachęca do uporządkowanego i wnikliwego podejścia do wdrażania. Treść wygenerowana na podstawie unikalnych odpowiedzi danej osoby w kwestionariuszu osobowości przedstawia preferowane style pracy, motywacje i podejście interpersonalne.
Dostarczając bezpośrednim przełożonym indywidualnych porad, raport można bez problemu włączyć do spotkań wprowadzających jako punkt wyjścia do dyskusji i wyznaczania celów.
#wiedza #hr24 #onboarding #testykompetencyjne #testyrekrutacyjne