Efektywne sposoby zarządzania personelem

Zbudowanie efektywnie działającego zespołu tak, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał każdego z jego członków, to jedno z kluczowych wyzwań przed jakim stają menedżerowie. Do dyspozycji mają różne sposoby i narzędzia do zarządzania pracownikami a takimi niewątpliwie są szeroko rozumiane testy psychologiczne.

Gdy firma szuka pracowników warto by najpierw sprawdziła czy możliwe jest wykorzystanie potencjału aktualnie zatrudnionych pracowników. Mając świadomość, że wśród obecnej kadry możliwe jest wyłonienie kandydatów, warto zorganizować sesję development center – będzie to weryfikacja kompetencji pracowników, którzy wykazują ku temu predyspozycje. Wykorzystanie testów psychologicznych przez dział HR w projektach typu development center zyskuje na popularności – jest efektywne kosztowo i czasowo, wyniki są dostępne natychmiast po skończeniu testu psychologicznego.

Z kolei jeśli firma zdecyduje się na zatrudnienie nowego pracownika spoza organizacji, szybkim i ekonomicznym sposobem sprawdzenia jego kompetencji także mogą być testy psychologiczne czy też testy rekrutacyjne typu wydajnościowego. W ich przeprowadzeniu pomocne będzie zaangażowanie działu HR, którego pracownicy pomogą dobrać odpowiednie narzędzie do weryfikacji kompetencji spośród szerokiej palety testów psychologicznych dostępnych na rynku: testy pracownicze, testy rekrutacyjne, testy osobowości, testy kompetencyjne. Odpowiednio przeszkolone zespołu działów HR będą w stanie zinterpretować wyniki. Przy wyborze odpowiedniej osoby ważna jest też konkretna wiedza i wykształcenie, ale w konfrontacji z kompetencjami miękkimi, takimi jak inicjatywa, komunikatywność i elastyczność, schodzą one na drugi plan. W tym zakresie kompetencje osobiste związane ze sferą emocjonalną człowieka są ważniejsze niż umiejętności stricte intelektualne i analityczne.

Powyższy przykład może być dowodem że nowoczesne narzędzia do zarządzania pracownikami zapewniają działom HR skuteczne narzędzia do efektywnego zarządzania ludźmi. Korzystajmy zatem z rozwiązań które zostały już wdrożone i sprawdzone a weryfikacja kompetencji pracowników okaże się łatwiejsza niż się to wydaje.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment