Umiejętności miękkie stanowią szereg różnych zdolności, cech i atrybutów osobowości, które często są niezbędne do odniesienia sukcesu w określonej roli. Można je najlepiej opisać jako cechy osobowościowe, które kształtują sposób, w jaki pracujesz i nawiązujesz kontakty z innymi. Umiejętności miękkie odgrywają kluczową rolę w pokazywaniu, w jaki sposób dana osoba wchodzi w interakcje ze współpracownikami, wykonuje zadania związane z pracą, komunikuje się i buduje relacje.
Dlaczego umiejętności miękkie tzw. SOFTSkill są tak ważne ?
Umiejętności miękkie stają się coraz ważniejsze w miejscu pracy.
Kandydaci poszukujący nowego zatrudnienia często odkrywają, że aktualne oferty pracy kładą coraz większy nacisk na umiejętności miękkie, a wiele z nich uważa się za niezbędne, kiedy chcemy odnieść sukces w określonej roli.
Powodem, dla którego mamy tak duże zapotrzebowanie na umiejętności miękkie, jest to, że są to umiejętności wielce transferowalne, z których można skorzystać w wielu sytuacjach w wielu różnych rolach.
Często zdarza się, że kandydatami, którzy odnoszą największe sukcesy aplikując o pracę (i w rozmowach kwalifikacyjnych) są ci, którzy potrafią podać wcześniejsze przykłady wykorzystania swoich umiejętności miękkich, a następnie odnieść je do pytania zadawanego przez osobę prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną.
Niedawne badanie Linkedin wykazało, że 80% specjalistów ds. HR twierdzi, że umiejętności miękkie są coraz ważniejsze w osiąganiu sukcesu przez firmę (oraz kandydata).
SOFTSkill w miejscu pracy.
Niektóre przykłady umiejętności miękkich, które są pożądane w miejscu pracy, to; zdolności adaptacyjne, poznawcze i komunikacyjne, kreatywność, krytyczne myślenie, umiejętność rozwiązywania konfliktów, podejmowania decyzji, elastyczność, uczciwość, przywództwo, motywacja, badanie, zarządzanie czasem i rozwiązywanie problemów.
Ogólnie rzecz biorąc powyższe zestawy umiejętności miękkich można podzielić na pięć następujących kategorii;
SOFTSkill vs. Hard Skill czyli umiejętności miękkie vs. umiejętności twarde
Umiejętności miękkie stanowią najbardziej wrodzone umiejętności, które zwykle skupiają się na ludzkiej naturze. Umiejętności twarde są zazwyczaj łatwiejsze do zdefiniowania i zwykle opierają się na wiedzy technicznej lub praktycznej „jak coś zrobić”.
Przykładem twardych umiejętności mogą być kompetencje programisty opracowującego kod do aplikacji lub szwaczki tworzącej ubranie.
W przeciwieństwie do umiejętności twardych, których można się nauczyć (i które można zmierzyć) ze względną łatwością, umiejętności miękkie stanowią większe wyzwanie, zarówno jeśli chodzi o ich przyswojenie, jak i pomiary. Ogólnie rzecz biorąc, łatwiejszym jest nauczenie kogoś umiejętności twardych poprzez szkolenie, edukację i doświadczenie zawodowe.
Jak możemy zmierzyć umiejętności miękkie SOFTSkill ?
Umiejętności miękkie danej osoby mają kluczowe znaczenie dla sposobu w jaki pracuje, ale jak podjeść do tematu pomiaru tych umiejętności??
Oceny psychometryczne stanowią podstawę skutecznej rekrutacji opartej na umiejętnościach miękkich. Pomagają rekruterom zidentyfikować najbardziej odpowiednie osoby do danej pracy, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo pomyślnego zatrudnienia i skracają średni czas potrzebny na zatrudnienie kogoś.
Dokonując pomiarów cech osobowości w odniesieniu do wyników w pracy w danej roli, ci kandydaci, którzy mają największą możliwość osiągnięcia sukcesu, mogą być skutecznie zidentyfikowani i obsadzeni w roli, w której mają większe szanse na powodzenie.
Tradycyjnie oceny psychometryczne były stosowane dopiero na zakończenie procesu rekrutacji i to głównie przy bardziej wymagających stanowiskach eksperckich lub menedżerskich.
#softskill #clevry #testykompetencji #testykompetencyjne