Testy kompetencyjne to spora grupa narzędzi analitycznych szeroko stosowanych w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Współczesne metody HR cechują się wysokimi standardami weryfikacji kandydatów, nie dziwne więc, że wzrasta lawinowo zapotrzebowanie na profesjonalne testy psychometryczne. Jakie są rodzaje tych testów i jakie mają zastosowanie w procesie rekrutacyjnym? Przekonajmy się!
Podział takich narzędzi weryfikujących kandydata do pracy opiera się na informacjach, jakie rekruter chce finalnie zebrać poprzez szybkie wypełnienie kwestionariusza. Coraz modniejsze stają się testy kompetencji online, gdzie kandydat do pracy proszony jest o udział w badaniu zdalnie, z pozycji swojego komputera. Takie testy kompetencji znacznie zwiększyły zasięg i usprawniły wstępne etapy rekrutacji, zwłaszcza gdy specjalistę od HR i osobę rekrutowaną dzieliła spora odległość.
Testy kompetencji mogą mieć formę testów umiejętności, w których bada się zakres wiedzy merytorycznej kandydata do pracy. W tym rozumieniu kompetencje to doświadczenie, wykształcenie, zdolności itp. To niezbędny element każdego profesjonalnie przeprowadzonego procesu rekrutacyjnego na stanowiska średniego i wysokiego szczebla.
Istnieją także testy osiągnięć. Jest to test na kompetencje, który pozwala sprawdzić praktyczne umiejętności kandydata, które przydadzą się w pracy, np. szybkie czytanie i wyszukiwanie informacji, sortowanie danych itd. Podobnie wyglądają tzw. sytuacyjne testy kompetencji pracownika. Przedstawiana jest wówczas jakaś sytuacja, wymagająca komentarza lub konkretnego zachowania się – w ten sposób ocenia się niektóre istotne cechy charakteru.
Jeden z najbardziej popularnych wśród rekruterów to aktualnie test zdolności. Najlepszym przykładem jest oczywiście test kompetencji językowych, gdzie ocenia się to, czy i w jakim stopniu kandydat włada obcym językiem i na ile posługuje się słownictwem branżowym. Znajomość co najmniej jednego języka obcego w stopniu komunikatywnym jest pewnym standardem na stanowiskach średniego i wysokiego szczebla.
Warto także wspomnieć testy psychometryczne, które zyskują uznanie specjalistów od HR i pracodawców ogółem. Są to testy osobowości, pozwalające poznać konkretne cechy personalne. To narzędzia analityczne, które mogą bardzo ułatwić właściwy wybór przyszłego pracownika, zwłaszcza jeśli w końcowej fazie rekrutacji posiada się zgłoszenia kilku osób o bardzo zbliżonych kompetencjach (np. podobnym doświadczeniu, wykształceniu itd.).
Jak wygląda test kompetencji? Z perspektywy kandydata to kwestionariusz pytań zamkniętych z ograniczonym czasem, może być prowadzony w formie papierowej lub jako test kompetencji online. Dla specjalistów od HR takie narzędzia mogą służyć we wczesnym etapie rekrutacji jako preselekcja w rekrutacji masowej. Są również użyteczne jako uzupełnienie wywiadu telefonicznego, a także w końcowej fazie rekrutacji, jako czynnik pomocniczy przy trudnym wyborze bardzo podobnych do siebie kandydatur.
Podsumowując, test na kompetencje to narzędzie bardzo użyteczne w nowoczesnych metodach HR. Jeśli tylko przygotowane jest i analizowane przez doświadczonych i wykwalifikowanych psychologów, daje wymierne efekty i przyspiesza wiele procesów rekrutacyjnych, również online. W Polsce wiodącym dostawcą takich rozwiązań jest serwis HR24.com.pl