Efektywność pracy to ważny aspekt codziennych zmagań ekspertów od zarządzania zasobami ludzkimi. Kluczem do sukcesu w rekrutacji jest trafna ocena: czy kandydat nadaje się do tego stanowiska? Potrzebny jest swego rodzaju klucz, który upewni HR-owca w podejmowanej decyzji, a także pomoże wyłonić odpowiednią aplikację spośród wielu podobnych kompetencyjnie. Najlepiej sprawdzają się do tego testy rekrutacyjne online.
Spytaliśmy specjalistów z serwisu HR24.com.pl o to, jak działają testy rekrutacyjne. Otóż są to platformy ogólnego zastosowania, współtworzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych psychologów. Test rekrutacyjny jest testem wydajnościowym, a zatem pozwala zebrać poprawne odpowiedzi w sumę punktów. Co ciekawe wstrzymanie się od odpowiedzi jest, w przeciwieństwie do zaznaczenia odpowiedzi złej, minimalnie punktowane. Brak podejmowania ryzyka w sytuacji niepewnej jest więc również jakąś informacją o kandydacie.
Testy rekrutacyjne są obwarowane czasowo. Platforma przygotowana została dla osób na różnym poziomie wykształcenia. Istnie zatem plan dla osób z wykształceniem wyższym, który zawiera 7 odrębnych testów rekrutacyjnych, a także plan dla osób z wykształceniem co najmniej średnim, obejmujący zakres 6 testów rekrutacyjnych.
Testy rekrutacyjne to narzędzia analityczne, które są standaryzowane. Odpowiednio przeprowadzony test daje rzetelne i miarodajne wyniki, np. preselekcji kandydatów. Po wykonaniu kwestionariusza online, wyniki testu rekrutacyjnego porównywane są do konkretnego stanowiska pracy pod kątem zgodności. Wynik ten otrzymuje się w procentach – jeśli przekracza on 70%, oznacza że kandydat nadaje się na stanowisko i warto wziąć jego aplikację pod uwagę w dalszych etapach rekrutacji. Warto dodać, że testy rekrutacyjne, jak oferowany przez HR24.com.pl test MasterMIND, jest pod stałą opieką merytoryczną psychometry.
Jak już wspomniano, testy rekrutacyjne to zadania wydajnościowe, będą więc wymagały od kandydatów konkretnej wiedzy i umiejętności. Przykładem testu ogólnego zastosowania jest test na analogie, który został tak skonstruowany, by zaangażować do pracy lewą półkulę mózgową. Test rekrutacyjny tego typu bazuje na spostrzeżeniach, zauważaniu różnic, szybkim odnajdywaniu reguł i zależności.
Wiele testów rekrutacyjnych online ma charakter analityczny, są to np. testy arytmetyczne lub testy bazujące na szeregach liczb i figur. Taki test rekrutacyjny online pozwala na dość precyzyjną ocenę zdolności logicznego myślenia oraz rozwiązywania nieszablonowych problemów.
Niektóre stanowiska pracy średniego i wysokiego szczebla wymagają od kandydatów wyjątkowych zdolności językowych, pojęciowych oraz zrozumienia materiału tekstowego (np. wykładowcy i nauczyciele, dziennikarze itd.). Osoby takie mogą więc podlegać pod testy rekrutacyjne oparte na słownictwie, sylogizmach, klasyfikacjach i porównaniach.